Globálisan sikeres vállalkozások, tudományos eredmények, régiós innovációs centrum, tudásalapú társadalom. Egy modern Magyarország is lehetne a nemzetközi sajtó tárgya a populizmus és az illiberális állammodell helyett. És lenne is mire építeni, de ehhez egy új, középen álló, valóban mérsékelt elit szükséges.
Van némi hírértéke annak, hogy a brit The Economist, a világ talán legtekintélyesebb üzleti és politikai lapja Orbán Viktort Marine Le Pen és Donald Trump társaságában hozza a címplapon.
A hír súlyának megfelelően járta körbe a magyar sajtót is, a Heti Válasz internetes kiadása viszont sajátosan kommentálta az eseményt: "A magyar kormányfő tehát tökéletes segítőkre akadt a nyugati sajtóban, már ami a nemzetközi tényezővé emelkedési szándékait illeti. Persze vitatkozhatunk azon, hogy mennyire ciki az amerikai republikánus vadhajtás és a francia szélsőjobb társasága, de ha mélyebben belemegyünk a dologba, ez a vita az Economistnak nem nyerhető. Eleve izzadtságszagú a Trump-jelenséget összemosni az orbáni politikával, és vég nélkül lehetne idézni a magyar miniszterelnök európai radikalizmus előretörésére figyelmeztető nyilatkozatait is, amikor OV nem a mozgalom részeként, hanem ellenzőjeként beszél. „Ebben a helyzetben a szélsőséges politikai erők támogatottsága nő. Nekünk, mérsékelt erőknek nem szabad átengedni a témát [mármint a migráció témáját – a szerk.] a radikálisoknak” – mondta például november 20-án a Kossuth rádióban."
Játék a félelemmel – Trump, Le Pen és Orbán a The Economist címlapján
Tehát a Heti Válasz valamilyen oknál fogva még mindig meg van győződve arról, hogy a Fidesz egy mérsékelt jobbközép erőnek számít egy nyugati koordináta-rendszerben.
Nem állítjuk, hogy a Fidesznek soha semmiben sincs igazsága vagy részigazsága, viszont azt határozottan állítjuk, hogy a Fidesz nem egy konzervatív, a politikai térkép középtáján alló párt (amire egyébként nagy szükség lenne), hanem egy autokratikus jelleget mutató populista tömörülés az alábbi okok miatt:
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor látványosan elhatárolódna Bayer Zsolttól vagy Széles Gábortól. Pont úgy, ahogy nemrég jobboldali értelmiségiek elhatárolódtak Bogár Lászlótól. Amit Bayer rendszerint ír vagy Széles megoszt az nem politikailag nem korrekt, hanem annál jóval több. Hogy pontosan mi, arra elég korlátos számban maradtak jelzők.
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor minden erővel küzdene a korrupció ellen, a haveri kapitalizmus helyett a tisztességes piaci verseny mellett tenné le a voksát. Ugyanis a konzervatív, a politikai mező közepén álló pártoknak ez a szokásuk. Hiszik, hogy a piaci verseny teremti meg a közjót. Hisznek a teremtő rombolás, azaz az innováció erejében, és a leghatározottabban elutasítják a járadékvadászatot és az intézményesített korrupciót.
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor azoknak a pártja lenne, akiknek van kapacitásuk a holnap helyett (mellett) a holnaputánnal is foglalkozni, és törekedne arra, hogy Magyarország egy olyan közösség legyen, ahol erre egyre többeknek van erre lehetősége (a saját baráti körükön kívül). A rezsicsökkentés sokaknak valódi segítség a holnaphoz, de a holnapután olyan befeketetést kíván, mint a házak leszigetelése, amiben a Fidesz még az erre irányzott EU-s segítséget is teljesen ellehetetleníti.
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor gazdaságpolitikájában nem lenne radikálisan államközpontú. A populista pártokra jellemző az a piacellenes (szélbalos) ideológia, amit a Fidesz (és a Jobbik is) képvisel. A kormányprogram és a Munkáspárt közti hasonlóságokról külön bejegyzésünk is van. Hogy a Jobbik programjával miért nem lehetne kormányozni, azt részleteiben itt szedtük össze.
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor a lengyel választások után nem Lengyelország és a közép-európai térség orbanizálódásáról, hanem (mondjuk) jobbikosodásától lenne hangos a nemzetközi sajtó. Sokan írtak már arról, hogy Magyarországra megérkezett "a varsói gyors" – vagyis a pártrendszer egy eljelentéktelenedett balos pólusból és két nagy jobboldali erőből áll. Ez valóban megtörtént, csak annyi a különbség, hogy ott a két jobbos erő Donald Tusk volt miniszterelnök pártja – egy valódi konzervatív középpárt, és őket a populista jobbról megelőző PiS. Nálunk a valódi konzervatív közép hiányzik, van a PiS-nek megfeleltethető Fidesz, és a (még szélsőségesebb) Jobbik. A Kaczinsky-féle formáció most az orbáni receptet pontról pontra követve bontja le a fékek és ellensúlyok rendszerét – alkotmánybíróság függetlenségének megtörése, különadók, EU-ellenes szabadságharc. Mindezt persze a valódi mérsékelt európai közép egyre nagyobb felháborodása által kísérve.
"Ez nem Budapest, hanem Varsó" - 50 ezren tüntetnek az új lengyel kormány ellen
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor a szélsőjobboldal kutatói nem a Fidesszel foglalkoznának, azt pedzegetve, hogy a "Fidesz-kormány veszélyesebb, mint a szélsőjobbosnak nevezett Jobbik." A tény, hogy ilyen kérdés egyáltalán felmerül, mutatja, hogy a Fidesz nem európai értelemben vett konzervatív középpárt. De valóban eljutottunk oda, hogy legutóbb a Jobbik állt ki az emberi jogok mellett a Fidesszel szemben.
- Ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor nem az EU ellen szervezne békemeneteket, de legalább Vlagyimir Putyin és rendszerétől tartana egy jól artikulált távolságot. Nem az (orosz függéstől szabadulni akaró) EU-t megkerülve alakítaná energiapolitikáját, és nem vegzálna (főleg teljesen alaptalanul nem vegzálna) civil szervezeteket, hanem a hatalmat ellenőrző fékek és ellensúlyok részeként tekintené azokat.
- Végül, ha a Fidesz mérsékelt jobboldali párt lenne, akkor törekedne egy olyan nemzeti identitás kialakítására, ami előremutató és konform a 21. századdal. Ez nem lehetetlen feladat, ha azt nézzük, hogy Észtország e-Estoniaként egy modern országként tudta magát újrapozícionálni. És itt nem (csak) arról van szó, hogy olyan nagy nevek, mint Wigner, Neumann vagy Erdős Budapesten születtek, hanem arról, hogy a volt szocialista országok közül Magyarország most is elhoz ötöt az általuk megszerzett tizenkét európai kutatóösztöndíjból.
Az intézményesített korrupció helyett lehetne a technológia az új politikai ideológia. Az illiberális állammodell helyett lehetne a startupoktól, egy (korábbi posztunkban kifejtett) tudásalapú társadalomtól, egy modern e-Magyarországtól hangos a nemzetközi sajtó. Lenne mire építeni, de erre csak egy új, valóban középen álló, mérsékelt elit képes. És ezt – tehát a magyar jobbközép nemlétezését – a Heti Válasznak is fel kellene ismernie.
Ha tetszett a bejegyzés:
1. Gyere el valamelyik következő eseményünkre!
2. csatlakozz a csapatunkhoz! Klikk ide!
3. Szeress minket Facebookon!