Él a magyar emberben egy mítosz, miszerint, amit a Fidesz akar, meg is fog történni. Ha akarják az emberek, ha nem. Nincs mit tenni, nincs miért felszólalni, nincs miért tüntetni. Mondogatjuk magunknak, hogy ez egy következmények nélküli ország. Pedig nem. Igenis vannak következmények, csak nem vesszük észre ha megtörténnek. Leszarjuk és megyünk tovább, mantrázzuk, hogy úgysem történhet semmi…
Amíg ez a dermesztő, bénító és passzivitásra kényszerítő tévképzet él a fejünkben, addig önmagunkat fegyverezzük le. Felvehetnénk a harcot ezzel az agresszív és igazságtalan rezsimmel szemben, de mindig a másikra várunk. Ezer példát lehetne hozni arra, hogyan kényszerítették rá Orbánék az emberekre az akaratukat, mert nem álltak ki (eléggé) az igazukért, mi most ettől megkímélnénk mindenkit. Mutatunk viszont 9+1 példát arra, amikor a Fidesz térdre kényszerült az emberekkel szemben.
1. NETADÓ
Az első, ami beugrik mindenkinek “állampolgári sikerek” címszó alatt a netadó eltörlése volt. Látványos, gyors, felemelő győzelem született pár nap alatt. Az ötlet kiverte a biztosítékot nagyon sok embernél, olyanoknál is, akiket egyáltalán nem érdekelnek a közügyek. Fiataloknál, öregeknél, balosoknál, szélsőjobbosoknál, fideszeseknél. Egy platformra hozott mindenkit. 30.000 világító telefon megsétáltatása és pár redőny szétzúzása után világossá vált, hogy vagy visszavonulót fúj a kormány, vagy tovább eszkalálódik a helyzet. Kivételesen nem tolták fullba a kretént a fideszesek és felfogták, hogy ezt benézték. Win! (Ugye emlékszünk, egy kutatással kezdődött minden, amiben a legkevésbé fájdalmas rezsitételnek jelölték meg az emberek az internet előfizetési díjakat.)
kép: index.hu
2. SZOCIÁLIS TEMETÉS
Fideszországban kétszer elhalasztani valamit, ráadásul 1-1 évvel, egyenlő a kudarc beismerésével. Már az ötlet megszületésekor sokan kiakadtak ezen az embertelen, méltatlan és diszkriminatív tervezeten. Vizsgálta az ügyet az ombudsman, a média részletesen bemutatta miért teljes baromság az egész. Kiderült, hogy lényegében kivitelezhetetlen. A nagy elutasítottság meghozta az eredményét. Tolták és megint tolták a bevezetését, végül megint nyertek az emberek a Fidesszel szemben. Win!
kép: pécsistop
3. VÁLASZTÁSI REGISZTRÁCIÓ
A Fidesz szügyig beleállt a választási regisztráció jogkorlátozó bevezetésébe, mert akkor még azt hihették ez is kelleni fog az új kétharmadhoz. Az ellenzék kézzel-lábbal tiltakozott, Áder nem írta alá, az Alkotmánybíróság elmeszelte, a Fidesz belengette, hogy mégis alaptörvénybe foglalják. Nem tették. Megérte tiltakozni, megérte verni az asztalt, hogy ezt nem. Akkora hiszti lett az egészből, ráadásul törvényalkotási láz káoszának kellős közepén, hogy a fideszeseknek is be kellett látniuk, a következő választás legitimitásával játszanak. Win!
Kép forrása: vecsesihirek.hu
4. TANDÍJ ÜGY
Orbánnal és a Fidesszel szemben a részsiker is győzelemmel ér fel. A diákok pedig tüntettek és egyetemfoglaltak éjjel is, nappal is, hóban is, fagyban is. Már az arcvesztés volt a rezsimnek, hogy tárgyalniuk kellett a diákokkal, de a keretszámok csökkentésétől eljutni odáig, hogy nem lesznek keretszámok igazi égésnek minősül. Egy társadalom jól körülhatárolt csoportja képes volt hónapokig nyomás alatt tartani a kormányt, bebizonyítva, hogy ők sem tehetnek meg mindent. Win!
Kép forrása: meszarosmartonblogja.hu
5. FIDESZES SZÓMÁGIA
Sokáig úgy tűnt, hogy Orbán Viktornak a fél ország elhiszi, ha egy fekete dologra azt mondja, hogy az bizony fehér. Képesek voltak mindent a saját szájuk íze szerint elnevezni és az emberek el is kezdték a kifejezéseket átvenni, használni. A nagy fordulópont ebben a meta szintű gusztustalanságban az internetadó ügye volt. Hiába kezdtek el hárítani fideszes kommunikátorok a botrány elején, hogy ez csak a távközlési adó kiterjesztése, a kutya nem hitte el nekik, végképp nem vette át senki sem a kifejezést. Nem sikerült ráerőszakolniuk a közbeszédre a nekik kedves kifejezést és ez a képesség azóta teljes egészében el is párolgott. Vegyük csak a vasárnapi zárvatartás ügyét. Ki az, aki vasárnapi pihenőnapnak hívja? Naugye. Win!
Kép forrása: 444.hu
6. HOFFMANN RÓZSA
Ha a dikákoknak nem is sikerült elérni, hogy több pénzt költsön a kormány az oktatásra, de Hoffmann Rózsa menesztése teljes mértékben az ő számlájukra írható. Igazi kudarc-saga volt a magyar Dolores Umbridge pályafutása, a Fidesz nem is tudott vele mit kezdeni a kármentésen kívül. Már-már ellenzékből is kínos volt nézni, ahogy lefokozzák, háttérbe szorítják, letiltják a kommunikációról, elvesznek tőle területeket, lemondani sem engedik és végül totálisan megsemmisítik. Újabb példája annak, hogy van értelme a rezsimmel szemben fellépni. Win!
7. SOK KIS ÜGY
A nagy győzelmek mellett is könnyű elsiklani, de még könnyebb a sok apró sikertörténet mellet észrevétlenül elmenni. Jó párat elő lehet hozni az elmúlt öt évből. Ezek azok, amik elsőre eszünkbe jutottak: Az útdíjjal kapcsolatban két részsiker is felmutatható. Egyrészt Szabó Szabolcs idejében kitúrta a törvénytervezetből, hogy a képviselői benzinkártyákból szeretnék a képviselők fizetni az útdíjat, amiről nagyon gyorsan belátták a nagy médiaérdeklődés után, hogy ez túlmegy az ingerküszöbökön. Másrészt olyan hirtelen kiakadtak az emberek a reptéri út és a borsodi M30-as elkerülő fizetőssé tételén, hogy egyből visszavonták azokat. Ilyen kiakadás jelentkezett, amikor kiderült, hogy eltüntetnék József Attila szobrát a Kossuth térről, ennek következtében csak pár méterrel került odébb. Hasonlóan gyors kudarcra volt ítélve a gyerekek, újságírók és politikusok kötelező drogtesztelésének ötlete. Utólag már belátható, hogy gumicsont volt, de abban is biztosak lehetünk, hogy a Fidesz szívesen megcsinálná, ha nem lenne ellenkezés. Ez az ellenkezés kellett ahhoz is, hogy maradjon egy utolsó kiskapu a magánnyugdíjpénzárakhoz körmük szakadtáig ragaszkodóknak, így élhetett túl például a Horizont Magánnyugdíjpénztár is. Win!
Kép forrása: borsonline
8. VESZPRÉM ÉS A KÉTHARMAD
Kész Zoltán nem valószínű, hogy győzött volna, ha az emberek teljes mértékben megismerik világszemléletét és elveit, de erre ő maga is időben rájött. Meg arra is, hogy ez a választás nem róla, hanem a kétharmad lebontásáról szól. Rommá verte fideszes ellenfelét, mivel sikeresen csatornázta be a rendszer elleni elégedetlenséget, a Fideszből kiábrándult (vagy bele sem ábrándult) emberek indulatait. Sikerült megnyernie magának, de távol tartania az ellenzéki pártokat, legfőképp azok népszerűtlen vezetőit is. Ezt a magasra dobott labdát simán lecsapták az emberek, és kipukkant a bűvös kétharmados lufi. Win!
Kép forrása: népszava
9. SCHMITT PÁL
Az ország legnagyobb aláíró-helyesíró-másoló gépe kulcsszerepet töltött be az ország teljes átrendezésében és a NER kiépülésében, mégsem tudta megvédeni a Fidesz a bukástól. Pedig ugye ők arról híresek, hogy - saját maguk közül - senkit sem hagynak az út szélén… A Hvg-től indult botrányt sikerült elég ideig napirenden tartania a médiamunkások-ellenzéki politikusok koalíciójának, arról nem is beszélve, hogy sikerült egy magyar medián szavazó számára lényegtelen dolgot (plágium) is úgy felfújniuk, hogy Schmitt ‘vaníliás karika’ Pál körül teljesen elfogyott a levegő, nem maradt más, mint a bukás. Nagy győzelem volt ez, amire érdemes visszaemlékezni a Fidesz elleni nem mindig reménytelen küzdelemben. Mega win!
Kép forrása: magyarnarancs.hu
+1. SZIJJÁRTÓ PÉTER
A fenti kilenc példa azt a célt szolgálja, hogy mindenki beláthassa: ma még lehetetlennek tűnik, hogy Orbán elengedje kedvenc táskahordózójának a kezét, de valójában nem az. Az elmúlt években sokszor (de nem elégszer) kellett térdre kényszerülnie a Fidesznek az emberek akaratával szemben, most ez is egy ilyen ügy lehet. Szijjártó Péter külügyminiszterségében kicsúcsosodó kormányzati inkompetencia, a lojalitási verseny győztesének ügyetlen mentegetőzése, az önmagának teljesen ellentmondó kormányzati kommunikáció összeomlása és Orbán Viktor bevetése mind-mind abba az irányba mutatnak, hogy a Quaestor-botrány második számú főszereplője, Szijjártó Péter igazi tehertétel lett a kormány számára. Egyre csúnyább az ügy, folyamatosan fogy körülötte a levegő, és egyre mérgesebbek a Quaestor-károsultak. Egy platformon van az ellenzék, nem működik a szómágia, és nincs jó fedősztori. Ha mindenki teszi a dolgát, Szijjártó Péter bukni fog.
Kép forrása: 168ora.hu
Vendégszerzőnktől
Ha tetszett a bejegyzés:
1. Gyere el valamelyik következő eseményünkre!
2. csatlakozz a csapatunkhoz! Klikk ide!
3. Szeress minket Facebookon!