Kádár és Rákosi után immár Ceaușescu-t is rehabilitálja az orosz állami média, a nemzeti-etnikai kisebbségek pedig csak mint rebellis lázadók, egységbontók jelennek meg.
Emlékezetes ügy volt az elmúlt hónapokban, amikor az orosz állami televízió egyik riportjában az első külföldi titkosszolgálatok által szervezett “színes” forradalomként, egyúttal ellenforradalomként és náci-fasiszta felkelésként ábrázolta az 1956-os magyar forradalmat.
Most egy újabb érdekes tudósításra bukkantunk, amelyet szintén az orosz állami televízió mutatott be a 2016-os év utolsó napjaiban, ami illeszkedik a Putyini rendszer – a szovjet idők iránt nosztalgiát ébreszteni kívánó – emlékezetpolitikájába.
December 26-án ment le a híresen magyarellenes román diktátor, Ceaușescu bukásáról és kivégzéséről szóló riport az orosz állami televízióban:
A riportban lényegében a diktátor szerecsen-mosdatása zajlik. Tirgovistében – ahol a diktátort a katonai bíróság elítélte – most múzeum van berendezve. A riportból kiderül, hogy senki sem látogatja a múzeumot. Az orosz riporter azt állítja, hogy a kommunista rendszerben jobb volt a nép élete.
A magyarok szerepéről a következő hangzik el: "Egy Temesvár nevű városkában fellázadtak az etnikai magyarok, összecsapások kezdődtek a rendőrséggel és ettől kezdve indult meg a bársonyos forradalom, aminek egyébként több mint 70 áldozata volt".
Kádár és Rákosi után immár Ceaușescu-t is rehabilitálja az orosz állami média, a nemzeti-etnikai kisebbségek pedig csak mint rebellis lázadók, egységbontók jelennek meg.
Mint ismeretes, 1989. december 16-án a román titkosrendőrség – a Securitate – emberei kivonultak, hogy a falurombolások ellen tiltakozó Temesvári református lelkészt, Tőkés Lászlót deportálják. Az egyház tagjai azonban – és számos román anyanyelvű szimpatizáns – körbeállták a lelkészi hivatalt, majd kivonultak Temesvár központi terére. A tiltakozás hamarosan már tömegméreteket öltött és a deportálás elleni megmozdulásból átalakult a kommunista rezsim elleni tüntetéssé. A helyi pártvezetés elrendelte, hogy a katonák lőjenek a tömegbe, a tisztek azonban a parancsot megtagadták és átálltak a tömeg oldalára. Ezzel megkezdődött a kommunista vezetést megdöntő forradalom Romániában, amely egy héten belül győzedelmeskedett. A Ceaușescu-házaspárt december 22-én katonai rögtönítélő bíróság elé állították és kivégezték.
Tőkés László később az RMDSZ-ben, és az EMNP-ben is politizált. Jelenleg a Fidesz színeiben Európai Parlamenti képviselő. Abban a Fideszen amelynek elnöke most a Putyin vezette Oroszországot tekinti az egyik legfontosabb követendő példának és aki többek között versenytárgyalás nélkül szerződést kötött Putyinnal a II. Paksi Atomerőmű megépítésére.
Gyenge Ádám