Van egy vicces videó Swedishness címmel, amiben önmagát alakítva szerepel Fredrik Reinfeldt konzervatív miniszterelnök. A videó közepén van egy jelenet, ahol egy aszisztens egy Fredrik feliratos bögrével rohan be a miniszterelnök által vezetett megbeszélésre, s közben azt kérdezgeti, hogy már megint ki volt az, aki nem mosogatott el maga után.
És van egy másik videó, ahol Lázár János magyar kancelláriaminiszter Hódmezővásárhelyen ügyeket menedzsel. Tóth úrnak intéz alternatív inzulint (01:52), kátyukat tömet bicikli úton, helyi szupermenként mindent elintéz. Leszól a kórházigazgatónak mobilon, és az igazából bonyolult bicikliutas ügy, nem is bonyolult – hiába mondja az ellenkezőjét a szerencsétlen munkatárs (2:38).
Két külön világ, két külün mentalitás, két külön kultúra, két külön hivatali stresszszint. A fenti Lázár-videó egy kordokumentum. Ugyanis amit Lázár itt csinál az több, mint bűn: az hiba.
Bűn azért, mert nyilvánosan alázza meg a munkatársait, amit egy magára és a csapatára valamit adó vezető soha nem tesz. Ugyanezt a bűnt elkövette egyébként Orbán Viktor is egy kémesi nyilvános kormányülésen, ahol a kormány egyetlen női tagját hozta rendkívül kínos helyzetbe kamerák előtt. (Azóta Némethné már nem is kormánytag).
Furcsának tűnik, hogy az operatív kormányzás feje, az EU-s pénzek elosztásáért felelős miniszter egyesével hallgatja végig a hódmezővásárhelyi lakosok mindennapos ügyeit: de a PR akció ezen része (a közvetlenség) egy politikusnál még belefér.
Az viszont mindent elmond ennek a mostani rendszernek a működéséről, hogy Lázár személyesen hívja fel a kórházigazgató haverját az alternatív inzulinért. Magyarországon valaki akkor jut előre, akkor lesz jó állása, akkor lesz működő a vállalkozása vagy akkor jut új inzulinhoz, ha ismer egy kormánypárti politikust. A videót egyszerűen nem lehet másképp értelmezni. Biztos így volt ez 1975-ben, sőt valószínű 2005-ben is, csak most megint ki is van mondva. Elvtárs helyett NERtárs, a kormányablakokat meg óvodások dicsőítik: szia 2015.
A dolognak ez a része eddig „csak” morális kérdéseket feszeget, viszont egy bonyolult ügyről egyszerűen kijelenteni, hogy nem bonyolult (2:38) az már nagy betűs Hiba. Lázár visszatérő panasza, hogy a kormányzást a lusta hivatalnok szabotálják el. A „lusta” hivatalnok ez esetben azt jelenti, hogy próbál gyors megoldást találni a főnök random-abszurd kéréseire. Ha kell, akkor minden más melóval felhagy, ha kell, akkor rugalmasan értelmezi a szabályokat (este vörösborral és xanaxszal kezelhető), csakhogy a lázárok kedvébe járjon. Nettó Nemzeti Boldogság.
Nincs bonyolult probléma, csak lusta hivatalnok. A jó hivatalnok nekimegy minden alap nélkül az Ökotársnak is, de annyira, hogy az már Obamának is feltűnik, de Lázárnak ez nem sokat számít. Számárá az egész világ egy nagy Hódmezővásárhely, a főnökének pedig egy nagy Felcsút. Ők a Google csúszdázó munkatársait is kiosztanák, hogy ne legyenek annyira lusták, és sztahanovistaként teljesítsenek visszakérdezés nélküli végrehajtóként.
A Lázár féle kézivezérléssel, a kormány által gyakran alkalmazott egyéni képviselői indítványokkal pánikszerűen és esetlegesen oldanak meg egyedi problémákat (már ahogy: néha ugyanis a lobbista neve is ottmarad). A rendszer- vagy modellszemlélet, a hatástanulmányok büszkén vállalva hiányoznak, s a rendszerproblémák megoldása helyett a korrupciót emelik törvényi erőre.
Ha Lázár egy szoftverfejlesztő team-et, esetleg egy kutatási projektet vezetne, akkor a vezetési stílusa miatt az összes tanácsadó cég azonnal kirúgatná, miután a fontoskodásának több a kára, mint a haszna. Nehezen elképzelhető, hogy egy ország közigazgatása kevésbé komplex, hogy ott nincsenek bonyolult problémák, hogy az ne igényelne egy Lázárnál képzettebb, modernebb szemléletű menedzsert.
A károk hosszú távon látszanak majd igazán. Ahogy itt írtuk, a magyar kormány döntéseinek átláthatósága 148 ország közül a 132-dik, valahol az afrikai országok között Svédországé a 9-dik, pedig ott a minisztereknek el is kell mosogatni.
1780-ban John Adams, az Egyesült Államok második elnöke a törvények, és nem emberek uralmáról beszélt. Minden magyar pontosan tudja: a feudális viszonyokban ő soha nem járhat jól. Ha nem fér be a maroknyi haver körébe, neki ebben a rendszerben nem terem babér. Ő nem nyithat trafikos vállalkozást, de nem kap inzulint, emberhez méltó közszolgáltatásokat sem. Felháborító, hogy a saját hatalmukon túl nem látó Fidesz-főnökök egy ilyen rendszer bebetonozásán dolgoznak. És miért? Mert 350 éve így működik Magyarország? Ez a mondat nyíltan arconköpi a magyar történelem szabadságért és egyenlőségért harcoló hőseinek az összes törekvését. Azon kell dolgozunk, hogy minden magyar állampolgár megértse: lehet máshogy csinálni. És ha egy sikeres országot akarunk, máshogy is kell csinálni. Lázár nélkül.
Ha tetszett a bejegyzés:
1. Gyere el valamelyik következő eseményünkre!
2. csatlakozz a csapatunkhoz! Klikk ide!
3. Szeress minket Facebookon!