Bajnai Gordon múlt héten, a BME-n tartott előadást a Managment Szakkollégium meghívására. Még épp időben elkaptuk előtte, hogy kicsit kikérdezzük, szerinte milyen a jó előadó vagy mit üzen a hallgatóknak a vizsgaidőszak közeledtével. A videó után pedig az előadásról készült beszámolónkat olvashatjátok.
Sokszor és sokan hangoztatják, hogy mennyire érdektelenek a fiatalok. Ez szerintem egyszerűen nem igaz. Rengetegen átlátnak azon az ügyeskedésen, amit a jelenlegi kormányzat folytat azért, hogy takargassa a szakadékot, amely felé egy expressz vonat sebességével robog az ország. Őket nem lehet hülyeségekkel megetetni. Ők nem csak igénylik, de egyenesen követelik, hogy az országot hiteles és hozzáértő emberek vezessék. Elegük van a légvár-építésben profi, minden másban viszont tehetségtelen politikusokból. Talán épp ezért tarthatott Bajnai Gordon, múlt héten, telt ház előtt előadást a jó kormányzásról.
Az előadás fő kérdései azok voltak, hogy mi is történt velünk a rendszerváltás óta, és ez hogyan torkollott az orbáni rendszerbe. A rendszerváltás első évtizedében a gazdaság teljesítménye javult. Az ország gazdagabb lett és a privatizációval létre jött egy tehetős réteg. De ez a javulás az alsóbb osztályok mindennapi életében valójában nem jelent meg. Sőt, számukra ez a korszak sokszor tartós munkanélküliséget vagy szegénységet jelentett és jelent mai napig is. Hiába volt a kapitalizmustól várt csoda, ez az ellenkezőjét hozta.
Mivel a gazdaság és politikai szereplői nem tudták kiépíteni azokat a normálisan működő rendszereket, amin keresztül a gazdasági fellendülés mindenkihez eljuthat, így megjelent az igény a nagy állami transzferekre és ezzel párhuzamosan a populizmusra. Így 2008-ig egy jóléti javulás volt megfigyelhető, egy gazdasági stagnálás mellett, (bár 2006-ban volt egy kísérlet a konszolidációra, de mivel ez nem vette figyelembe a társadalom tűrő képességét - és a populizmusban lubickoló Fideszt - el is bukott). Ezt leginkább hitelből finanszírozta mind az állam, mind a lakosság
Itt egy kis ugrás következik az időben, nézzük hogyan szerezte vissza a bizalmat a válságkezelő miniszterelnök. Erre sok bizonyítékot mutathatunk, de ami a legfontosabb az euró árfolyama. Gyurcsány Ferenc lemondásakor az árfolyam 308 volt, még mikor a Bajnai kormány átadta a stafétát Orbán Viktornak, már 265 volt a közepe. A mostanit le se akarom írni, mert elsírom magam. Mindent elmond a mai helyzetről, hogy harmadik éve kevesebb a beruházások értéke, mint az amortizációé, tehát több pénz megy ki a gazdaságból, mint amennyi bele. És, hogy mért kell a bizalom? Ahhoz, hogy megint egyensúlyba kerüljön az ország gazdasága és végre elkezdődjön a tartós gazdasági növekedés.
Nincs nagy tudománya annak, hogy miként sikerült visszanyeri a bizalmat. Egyszerűen el kellett hagyni a régi rossz beidegződéseket, szakítani a szavazatszámoló magatartással és csinálni kellet egy fej nehéz programot, amellyel sikerült a ciklusgörbe elé ugrani. Nehéz és kemény lépéseket kellett megtenni. Az alapelv az volt, hogy olyan kiadáscsökkentéseket kell végrehajtani, amik legkevésbé gátolják a növekedést. Így újra egyensúlyba kerültünk, (és így Magyarország a ciklikusan kiigazított költségvetési egyenlege pozitív volt az időszakban). Lehetőség lett volna arra, hogy gyorsabb növekedéssel jöjjünk ki a válságból, mint a régió többi országa. Ehelyett a bizonytalansággal, a korrupcióval és rossz döntések egész sorával hazavágták ezt az esélyt. És ha ez nem lenne elég, a mostani fogyasztás fenntartásához már a családi ezüstöt is eltapsolták, (értsd magán nyugdíjpénztár vagy bankadó).
A mai magyar valóság az, hogy a kormány képtelen megállítani a középosztály lecsúszását, és ezért a társadalom súlyosan instabillá kezd válni. Mégis mit lehet tenni ilyen helyzetben? Jól kell kormányozni, aminek az alapvetése a következő:
A társdalom tetején az államnak liberálisnak kell lenni, a középrétegeknél konzervatívnak, az alsó szegmensnél pedig szocialistának.
Tehát jó kormányzás nem egyfajta ideológiát próbál mindenkire ráerőltetni, hanem a törekvő emberek szolidáris társadalmát igyekszik megteremteni. Ennek nagyon sok lépése van, köztük a fiatalok munkához vagy oktatáshoz való juttatása, vagy a telepes program.
Ha érdekelnek a részletek, nézz körül a blogon vagy gyere el a legközelebbi alkalomra és tedd fel a saját kérdésedet.